2014-03-22

Armatura prysznicowa

Armatura prysznicowa – co to właściwie jest?

Armatura prysznicowa to wszystkie elementy wyposażenia prysznica związane z dostarczaniem wody, oprócz baterii prysznicowych które tworzą odrębną kategorię. Do armatury zaliczamy: 

 • słuchawki prysznicowe
 • uchwyty prysznicowe
 • drążki prysznicowe
 • węże prysznicowe
 • gotowe zestawy prysznicowe (słuchawka z wężem i drążkiem lub uchwytem)
 • głowice prysznicowe
 • dysze boczne
 • kolumny prysznicowe z deszczownicą
 • panele prysznicowe

Armatura prysznicowa – co to jest zestaw prysznicowy?

Zestaw prysznicowy to kompletny zestaw elementów do zamontowania i użytkowania najprostszej formy prysznica, czyli słuchawki prysznicowej. W skład zestawu wchodzi wąż, słuchawka prysznicowa, uchwyt ścienny lub drążek, i ewentualnie bateria prysznicowa.

Armatura prysznicowa – nowoczesna słuchawka prysznicowa

Nowoczesna słuchawka prysznicowa zazwyczaj niczym już nie przypomina tych montowanych w zeszłym stuleciu. Co się zmieniło? 

 • Wygląd – słuchawki mają obecnie nowoczesne, designerskie kształty, nie stosuje się też już tanio wyglądającego i szybko żółknącego plastiku – króluje chrom
 • Zabezpieczenia przed kamieniem – powszechnie stosuje się silikonowe powłoki na dyszy, które zapobiegają osadzaniu kamienia i sprawiają, że czyszczenie dyszy jest bardzo proste
 • Wielofunkcyjność – obecnie słuchawki posiadają przełącznik strumienia, umożliwiający korzystanie nawet z 5ciu rodzajów prysznica przy użyciu tylko jednej dyszy
 • Oszczędność wody – nowoczesne słuchawki mogą być wyposażone w funkcje oszczędzania wody
 • Funkcjonalność – decydując się na zestaw podtynkowy, w komplecie często znajdziemy również mydelniczkę i/lub niewielką półkę dostosowaną do montażu na drążku 

Podtynkowa armatura prysznicowa

Podtynkowa baterie prysznicowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swój minimalistyczny design i nowoczesny wygląd, ale również oszczędność miejsca w kabinie prysznicowej.

Podtynkowa zabudowa może obejmować również dysze prysznicowe – głowice, dysze boczne czy słuchawki prysznicowe (wtedy wąż łączy się z baterią pod ścianą). Rozwiązanie takie wygląda bardzo efektownie np. w przypadku deszczownicy montowanej bezpośrednio w suficie lub na krótkim ramieniu wystającym ze ściany.

Armatura prysznicowa: kolumna natryskowa a zestaw natryskowy?

Zestaw natryskowy to słuchawka prysznicowa z wężem i drążkiem bądź uchwytem do przymocowania jej na ścianie. Kolumna natryskowa dodatkowo wyposażona jest w głowicę górną (deszczownicę), której długie ramię służy dodatkowo za drążek do przymocowania słuchawki prysznicowej. Pojęć kolumna natryskowa i zestaw natryskowy z deszczownicą można więc używać zamiennie.

Armatura prysznicowa: kolumna prysznicowa a panel prysznicowy?

Panel prysznicowy różni się od pozostałych zestawów armatury prysznicowej tym, że wyposażony jest w boczne dysze masujące (stąd zamienna nazwa panel z hydromasażem lub panel masujący). Dysze mogą być umieszczone na panelu, montowane podtynkowo w ścianie lub mocowane na przegubach. Poszczególne modele paneli prysznicowych różnią się liczbą i rodzajem dysz – zazwyczaj jest och od 4 do 8. Panele natryskowe mogą być montowane zarówno na ścianie jak i w narożniku kabiny, występują też w najbogatszym wyborze materiałów i wykończeń.

O czym pamiętać zanim wybierzemy panel prysznicowy?

Panel prysznicowy to wielopunktowe źródło wody, które wymaga doprowadzenia instalacji zapewniającej odpowiednie ciśnienie wody. Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji uniemożliwia efektywne korzystanie ze wszystkich funkcji panelu, zwłaszcza z masujących dysz bocznych. Ze względu na wysoki przepływ wody wymagane jest też odpowiednio szybkie i wydajne podgrzewanie wody użytkowej. Dlatego już na etapie wykonywania instalacji oraz zakupu podgrzewacza wody należy brać pod uwagę planowany model panelu prysznicowego i dostosować parametry instalacji do wymagań producenta armatury.


Powrót do Porady

Aktualności
05 Styczeń
2013

Działa jak cichy zabójca..

To wtedy źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia d...

więcej

14 Grudzień
2012

Najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory.

Junkers oferuje praktyczne narzędzie przydatne przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słone...

więcej

14 Grudzień
2012

Rekuperacja a zdrowie

Dzisiejszy poziom rozwoju technologicznego pozwala na to, aby nasze domy były coraz szczelniejsze...

więcej