2014-03-19

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze?

Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkcji ogrzewania lub dogrzewania (zależnie od izolacji i temperatury w sąsiednich pomieszczeniach) łazienki pozwalają na wygodne suszenie ręczników. Najlepiej sprawdzają się w tej funkcji grzejniki drabinkowe, których budowa pozwala na łatwe i wygodne suszenie kilku ręczników naraz.

Jeśli chodzi o sposób zasilania – najpraktyczniejsze są grzejniki wodno-elektryczne. W trakcie sezonu grzewczego są one zasilane z instalacji co, a poza sezonem grzałką elektryczną. Pozwala to uniknąć okresowo zimnych grzejników jak w przypadku zasilania wodnego, oraz wysokich kosztów ogrzewania występujących przy ogrzewaniu elektrycznym.

Grzejniki ozdobne w łazience – co możemy wybrać?

W przypadku nowoczesnych łazienek, w których wygląd i styl są stawiane na równi z funkcjonalnością często decydujemy się na grzejniki ozdobne. Warto jednak wspomnieć, że dzisiejsze grzejniki drabinkowe również mogą pełnić funkcję dekoracyjną – dostępne są w wielu kolorach i nowoczesnych wzorach. Z bardziej wyszukanych propozycji chętnie wybieranym rozwiązaniem jest grzejnik szklany, z płaskim ekranem czołowym na którym możemy umieścić wybraną grafikę. Oryginalnym i bardzo eleganckim rozwiązaniem są też grzejniki kamienne, grzejniki ceramiczne czy nawet grzejnik wiklinowy.

Grzejniki łazienkowe – jakie zasilanie wybrać?

Ze względu na rodzaj zasilania grzejniki łazienkowe dzielimy na:  

  • Grzejniki wodne – zasilane są tylko z instalacji co, co oznacza że poza sezonem grzewczym będą zimne
  • Grzejniki elektryczne – zasilane energią elektryczną, mogą więc dostarczać ciepło przez cały rok, trzeba jednak pamiętać że ogrzewanie elektryczne jest najdroższym sposobem grzania
  • Grzejniki wodno-elektryczne – łączą zalety jednego i drugiego rozwiązania – podczas sezonu grzewczego, a więc wtedy kiedy mają dostęp do tańszego sposobu ogrzewania, korzystają z instalacji centralnego ogrzewania. Poza sezonem, dzięki wyposażeniu w grzałkę mogą być podłączone do instalacji elektrycznej
  • Suszarki elektryczne – to rodzaj małych, niskomocowych grzejników elektrycznych, przeznaczonych do suszenia ręczników lub prania  

W praktyce, jeśli mamy możliwość podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania to wybiera się grzejnik wodny wyposażony w grzałkę elektryczną, a więc grzejnik wodno-elektryczny. 

Grzejniki łazienkowe – podłączenie do instalacji

Ze względu na umiejscowienie rur doprowadzających i odprowadzających wodę z instalacji do grzejnika, wyróżniamy 3 podstawowe sposoby podłączenia:  

  • Podłączenie boczne – rura zasilająca z boku na górze grzejnika, a odprowadzająca na tym samym boku w dole grzejnika, ten sposób podłączenie stosujemy w przypadku wymiany starego grzejnika i pozostawienia instalacji bez zmian
  • Podłączenie krzyżowe – stosowane jest w przypadku grzejników o długości ponad 2 m – rura odprowadzająca znajduje się wówczas po przekątnej od rury zasilającej
  • Podłączenie dolne – stosowane w nowym budownictwie, obie rury podłączone są na dole grzejnika, zazwyczaj z prawej strony. Możliwe jest tez podłączenie z lewej strony lub podłączenie środkowe  

Decydując się na grzejnik elektryczny lub wodno-elektryczny musimy pamiętać o wyprowadzeniu gniazdka elektrycznego w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika.

Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?

Moc grzejnika powinna zawsze w niewielkim stopniu przekraczać wartość wyliczoną ze względu na zapotrzebowanie cieplne. Zapotrzebowanie cieplne jest zależne od wielkości łazienki, start ciepła (w uproszczeniu od tego, czy jest dobrze izolowana, czy posiada okna, ściany zewnętrzne) i oczekiwanej temperatury w powietrzu. Przy zakładanej oczekiwanej temperaturze powietrza w łazience równej 24°C, zapotrzebowanie cieplne wynosi w przybliżeniu: 100-120 W/m² dla łazienki dobrze izolowanej oraz 130-150 W/m² dla łazienki kiepsko izolowanej.

Oczywiście jeśli w łazience jest zainstalowane inne źródło ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe), zapotrzebowanie cieplne dzielimy na kilka punktów grzewczych w związku z czym możemy kupić grzejnik o odpowiednio mniejszej mocy. 

Należy pamiętać, że grzejnik, który służy jako suszarka i wieszak na ręczniki, a więc jest przez nie praktycznie stale w pewnym stopniu zakrywany, nigdy faktycznie nie osiągnie mocy zgodnej z tą deklarowaną przez producenta. Jeśli więc przewidujemy takie użytkowanie grzejnika – należy zakupić model o odpowiednio większej mocy.

Grzejniki łazienkowe – jakie materiały mamy do wyboru?

Najpopularniejszymi grzejnikami łazienkowymi są obecnie grzejniki stalowe. Występują w bogatym rozmiarze wzorów i rozmiarów. Natomiast grzejniki aluminiowe i grzejniki miedziane są lżejsze i nagrzewają się szybciej od stalowych.

Pamiętajmy, że jeśli instalacja wodna w łazience wykonana jest z miedzi to niekoniecznie musimy wybierać tylko spośród grzejników miedzianych. Większość nowoczesnych grzejników aluminiowych przystosowana jest do współpracy z instalacją miedzianą i połączenie takie nie powoduje już korozji materiałów. Można też zastosować specjalne inhibitory korozji, czyli preparaty pozbawiające wodę właściwości korozyjnych.

Bez względu na wybrany materiał, zwróćmy uwagę na zabezpieczenia antykorozyjne grzejnika.


Powrót do Porady

Aktualności
05 Styczeń
2013

Działa jak cichy zabójca..

To wtedy źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia d...

więcej

14 Grudzień
2012

Najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory.

Junkers oferuje praktyczne narzędzie przydatne przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słone...

więcej

14 Grudzień
2012

Rekuperacja a zdrowie

Dzisiejszy poziom rozwoju technologicznego pozwala na to, aby nasze domy były coraz szczelniejsze...

więcej