2014-04-02

Instalacja wodna

Jakie instalacje wodne wykorzystywane są w budynkach mieszkalnych?

Instalacja wodna ma za zadania zaopatrywać budynek w wodę (ciepłą i zimną) zdatną do spożycia przez ludzi. Tak więc nie każdy system związany z wykorzystaniem wody (np. instalacja grzewcza) to instalacja wodna. Instalacje wodne to:

 • Instalacja wody zimnej

 • Instalacja ciepłej wody użytkowej (instalacja c.w.u.)

 • Instalacja wody cyrkulacyjnej

Jakie są elementy instalacji wodnej – z czego składa się instalacja wodna?

Każda instalacja wodna to system złożony z wielu współpracujących elementów:

 • źródło wody – miejsce, z którego pochodzi wykorzystywana woda, może być nim własna studnia lub zewnętrzna sieć wodociągowa

 • rury, którymi płynie woda

 • kształtki, złączki

 • armatura: armatura regulująca (zwory, kurki), armatura zabezpieczająca (filtry siatkowe), armatura pomiarowa (wodomierze), armatura czerpalna (zawory czerpalne, baterie)

Jakie rury powinny być używane do instalacji wodnej?

Rury w instalacji wodnej mają długotrwały kontakt z wodą przeznaczoną do użytku dla ludzi, dlatego podlegają ścisłej kontroli. Należy używać wyłącznie rur z atestem PZH, przystosowanych do kontaktu z wodą. Nie mogą one w żaden sposób wpływać na zmianę smaku wody, jej nasycenie szkodliwymi substancjami, powinny być zdolne do wykorzystania w instalacji przez co najmniej 50 lat bez konieczności wymiany. Najczęściej używa się do budowy instalacji wodnej następujących rodzajów rur:

 • rury stalowe – tradycyjnie wykorzystywane w instalacjach wodnych, obecnie często zmieniane na bardziej nowoczesne materiały

 • rury miedziane – trwałe i odporne na korozję oraz wysoką temperaturę

 • rury z tworzyw sztucznych – są lekkie (łatwy montaż), mają dobre właściwości izolacyjne (izolacja termiczna), nie tworzy się wewnątrz nich osad – rury PCV, rury PP, rury PE, rury PB, rury PEX

 • rury wielowarstwowe

W jaki sposób układa się instalacje wodne?

Instalacje wody zimnej i instalacja ciepłej wody użytkowej prowadzone są równolegle, w taki sposób, aby rura z wodą ciepłą nie ogrzewała tej z zimną. Rury doprowadzające ciepłą wodę do punktów poboru maja swój początek przy podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej.

Instalacja cyrkulacyjna to instalacja ciepłej wody użytkowej wyposażona w pompę, która wymusza cyrkulację wody w dodatkowych rurach w przypadku braku poboru. Zaletą tej instalacji jest natychmiastowa dostępność ciepłej wody po odkręceniu kurka (woda nie musi pokonywać całej drogi od podgrzewacza). Rozwiązanie to ma zastosowanie w przypadku, gdy któryś z punktów poboru jest znacznie oddalony od podgrzewacza (ponad kilka metrów). Pompa cyrkulacyjna wyposażona może być w termostat i wyłącznik czasowy, dzięki czemu nie generuje niepotrzebnych kosztów eksploatacyjnych.


Powrót do Porady

Aktualności
05 Styczeń
2013

Działa jak cichy zabójca..

To wtedy źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia d...

więcej

14 Grudzień
2012

Najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory.

Junkers oferuje praktyczne narzędzie przydatne przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słone...

więcej

14 Grudzień
2012

Rekuperacja a zdrowie

Dzisiejszy poziom rozwoju technologicznego pozwala na to, aby nasze domy były coraz szczelniejsze...

więcej