2014-04-02

Systemy kominowe

Czym różni się komin systemowy od tradycyjnego (murowanego)?

Kominy systemowe są nowoczesnym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Montaż gotowych elementów jest dużo prostszy i szybszy niż murowanie tradycyjnego komina, a gotowy komin systemowy można wykończyć na wiele różnych sposobów, dzięki czemu łatwo uzyskać estetyczny i dopasowany do oczekiwań wygląd. Kominy systemowe renomowanych producentów spełniają wszelkie wymogi prawa budowlanego i gwarantują bezpieczeństwo, co w przypadku komina tradycyjnego zależy od wiedzy i profesjonalizmu wykonawcy.

Od czego zależy rodzaj komina systemowego?

Odpowiedni system kominowy dopasowany jest do rodzaju kotła lub kominka używanego w budynku. Inny system kominowy stosowany jest kiedy zamontowane są kotły na paliwo stałe (kotły na węgiel, kotły na drewno, kotły na brykiet, kotły na trociny), kotły na paliwo płynne, kominki i kominki z płaszczem wodnym. Oczywiście istnieją systemy kominowe uniwersalne, przystosowane do wykorzystania z kilkoma różnymi rodzajami pieców/kominków.

Co to znaczy, że komin pracuje na mokro lub na sucho?

Komin pracuje na mokro, kiedy występuje wewnątrz niego zjawisko kondensacji pary wodnej (składnika spalin). Aby wystąpiło takie zjawisko, temperatura w kominie musi spaść poniżej tak zwanego punktu rosy (czyli temperatury, poniżej której następuje skraplanie). Temperatura ta dla pary wodnej wynosi 40-60° C. Komin pracuje natomiast na sucho wtedy, gdy zjawisko kondensacji nie występuje (czyli temperatura w kominie w żadnym odcinku nie spada poniżej temperatury punktu rosy). W praktyce obserwuje się pracę na sucho w przypadku spalania paliw, które powodują powstanie spalin o bardzo wysokiej temperaturze (te są dużo szybciej usuwane na zewnątrz). Kominy pracujące na sucho są łatwe w użytkowaniu, nie wymagają specjalnych działań oprócz rutynowego czyszczenia i przeglądu wykonywanego przez kominiarza. Praca komina na mokro najczęściej dotyczy procesu spalania paliw ciekłych, a na sucho – paliw stałych (ale istnieją od tej reguły wyjątki). Należy pamiętać, że o tym, czy komin będzie pracował na sucho czy na mokro decydują wszelkie czynniki wpływające na temperaturę spalin, a także temperaturę wewnątrz komina – tak więc na przykład w zależności od umiejscowienia komina (wewnątrz budynku lub na zewnątrz), może on z tym samym kotłem i tym samym paliwem pracować albo na sucho, albo na mokro.

 

Jakie mają zastosowanie kominy zewnętrzne?

Kominy zewnętrze są wygodnym rozwiązaniem w przypadku zakupu gotowego budynku, który ma niesprawny lub zajęty szacht kominowy. Mocowane są one do ściany budynku od zewnętrznej strony. Nie wymagają obudowywania, gdyż chroni je płaszcz ze stali szlachetnej – funkcjonują jako samodzielne kominy dwuścienne.

 


Powrót do Porady

Aktualności
05 Styczeń
2013

Działa jak cichy zabójca..

To wtedy źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia d...

więcej

14 Grudzień
2012

Najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory.

Junkers oferuje praktyczne narzędzie przydatne przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słone...

więcej

14 Grudzień
2012

Rekuperacja a zdrowie

Dzisiejszy poziom rozwoju technologicznego pozwala na to, aby nasze domy były coraz szczelniejsze...

więcej