2014-04-02

Zbiorniki na olej opałowy

Jak przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest popularnym paliwem grzewczym do zasilania kotłów olejowych. Ponieważ olej jest materiałem potencjalnie niebezpiecznym (III klasa niebezpieczeństwa pożarowego), warunki jego przechowywania są ściśle określone i bezwzględnie należy je respektować.

Dozwolony sposób przechowywania oleju zależy od jego objętości. Zapas do 1m3 można przechowywać w kotłowni (miejsce zabezpieczone musi być murowaną 12 centymetrową ścianką). Większe ilości należy przechowywać w oddzielnym pomieszczeniu. Zbiorniki do przechowywania oleju to zbiorniki bezciśnieniowe ze specjalnym systemem umożliwiającym ich napełnianie, pobieranie paliwa i odpowietrzanie.

Zbiorniki zewnętrzne naziemne i zbiorniki podziemne muszą zapewniać odpowiednią ochronę przed zbyt niską temperaturą, ponieważ w warunkach dużego mrozu z oleju wytrąciłaby się parafina. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu zbiorników przed zbytnim nagrzaniem (ponad 40°C), choćby przez promienie słoneczne wpadające przez okno (zbiorniki zewnętrzne są odpowiednio izolowane).

Poza tym przepisy określają bardzo szczegółowo jak ma być wyposażone pomieszczenie, w którym przechowuje się olej opałowy oraz warunki jego wentylacji i podłączenia kanalizacji. Ściany, stropy, otwory w nich, drzwi i okna mają określoną budowę i odporność ogniową. Zbiornik jednopłaszczowy wymaga umieszczenia w wannie wychwytującej, która w razie rozlewu zatrzymuje olej wewnątrz i zapobiega jego rozlaniu. Wanny wychwytującej nie potrzebują zbiorniki dwupłaszczowe (zewnętrzny zbiornik na olej zatrzymuje ewentualne wycieki).


Powrót do Porady

Aktualności
05 Styczeń
2013

Działa jak cichy zabójca..

To wtedy źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia d...

więcej

14 Grudzień
2012

Najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory.

Junkers oferuje praktyczne narzędzie przydatne przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słone...

więcej

14 Grudzień
2012

Rekuperacja a zdrowie

Dzisiejszy poziom rozwoju technologicznego pozwala na to, aby nasze domy były coraz szczelniejsze...

więcej