Wiadomości

Wyświetlono rezultaty: 1-15 z 37

Fotowoltaika – czyli o alternatywnym wykorzystaniu energii słonecznej

O kolektorach słonecznych, które wykorzystują energię cieplną pochodzącą od Słońca do podgrzewania wody lub dogrzewania mieszkania słyszał chyba każdy. Istnieje jednak też inny sposób wykorzystywania energii solarnej. Panele fotowoltaiczne z daleka do złudzenia przypominają popularne solary, jednak zasada ich działania jest zupełnie inna – energię słoneczną przekształcają nie w ciepło, ale w energię elektryczną.
28.09.2015 [więcej]

Oświetlenie łazienkowe – zasady i wskazówki

Oświetlenie łazienki to niezwykle istotny element jej wykończenia. Ma znaczenie praktyczne, ale i estetyczne – wpływa na ogólny klimat łazienki, może ją też dodatkowo dekorować. Istnieją pewne uniwersalne zasady dotyczące prawidłowego oświetlenia łazienki – poznajmy je.
21.09.2015 [więcej]

Hydroizolacja łazienki – przeczytaj zanim będzie za późno!

Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności – wydziela się tutaj dużo pary wodnej, dodatkowo ściany i podłoga narażone są na częste zalania. Żeby nie dopuścić do przenikania wilgoci do podłoża - co skutkować może w najlepszym razie wykwitem pleśni, a w najgorszym nawet uszkodzeniem konstrukcji budynku i zalewaniem innych pomieszczeń – w łazienkach stosuje się hydroizolacje.
04.09.2015 [więcej]

Inwestycja w energie odnawialną: czy solary się opłacają?

Inwestycja w system, który będzie wykorzystywał darmową energię słoneczną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej może się wydawać wspaniałą perspektywą. W praktyce okazuje się, że nie zawsze montaż instalacji solarnej będzie korzystny finansowo. Od czego to zależy?
24.08.2015 [więcej]

Wybieramy rolety wewnętrzne

Doskonale spełniają funkcje praktyczne i estetyczne. Z powodzeniem zastępują tradycyjne zasłony czy firany. Wybór rolet wewnętrznych jest ogromny. Jakie kupić, żeby w pełni odpowiadały naszym oczekiwaniom?
27.05.2015 [więcej]

Styl skandynawski

Jak sugeruje nazwa tego stylu, wywodzi się on z krajów skandynawskich (Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia). Mówi się, że styl ten jest odzwierciedleniem natury Skandynawów, którzy są niezwykle przywiązani do otaczającej ich zewsząd dzikiej przyrody, cenią sobie harmonię i spokój, a ekologia jest ważnym elementem ich stylu życia. Inne źródła nadają duże znaczenie dla powstania stylu skandynawskiego surowemu klimatowi tego obszaru. Zamieszkujący tu ludzie mieli urządzać swoje domy w stylu, który stanowiłby antidotum na przejmujący chłód, długie zimy, krótkie dnie i ograniczoną ilość słońca. Dlatego wnętrza w stylu skandynawskim są proste, minimalistyczne, naturalne i cechują się rozwiązaniami pozwalającymi wpuścić do domów i mieszkań maksymalnie dużo światła słonecznego. Piękne krajobrazy Skandynawii łatwo podziwiać przez wielkie, często zupełnie odsłonięte okna.
13.05.2015 [więcej]

Ogród sam się nie podleje...a może jednak?! O instalacji automatycznego nawadniania.

Nie ma wspanialszej ozdoby domu niż piękny i zadbany ogród wokół niego. Podstawową i najważniejszą czynnością pielęgnacyjną wobec nasadzonych w nim roślin jest regularne podlewanie. Są osoby, które wykonują tą czynność chętnie – to zazwyczaj właściciele niewielkich ogródków, znajdujący relaks i radość w doglądaniu i pielęgnacji swoich roślin. Regularne podlewanie dużego ogrodu pochłania ogromne ilości czasu i pieniędzy. Rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nasz czas, a w dodatku zmniejszy ilość zużywanej do podlewania ogrodu wody (co przełoży się na konkretne oszczędności finansowe) to automatyczne podlewanie.
27.04.2015 [więcej]

Dom alternatywny – odnawialne źródła energii w gospodarstwie domowym

Na świecie rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Przyczyną jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i rosnące ceny energii pozyskiwanej w tradycyjny sposób. Do inwestowania w instalacje wykorzystujące OZE zachęcają liczne programy dofinansowujące oraz wzrost ceny nieruchomości w nie wyposażonej.
21.04.2015 [więcej]

Tanie eko-grzanie, czyli pompy ciepła w pigułce

Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną w przyrodzie do ogrzania lub schłodzenia pomieszczeń domu oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej. Warto podkreślić, że urządzenia te nie wytwarzają energii, a jedynie przepompowują ją ze środowiska. W zależności od rodzaju pompy przyjmuje się, że podczas pracy wytwarza ona średnio od 2-5 razy więcej energii niż pobiera. Oznacza to, że jest nawet 5 razy tańsza niż ogrzewanie elektryczne.
09.04.2015 [więcej]

Wnętrza w stylu industrialnym

Styl industrialny narodził się w połowie XX wieku w Nowym Jorku. W skutek szalejącej recesji opuszczone budynki przemysłowe – magazyny, fabryki, szwalnie – zaczęto przysposabiać na wnętrza mieszkalne.
26.03.2015 [więcej]

Sprawność powyżej 100% kondensacyjnych kotłów gazowych

Producenci kotłów kondensacyjnych często wśród ich zalet wymieniają wysoką sprawność. Oczywiście, im większa sprawność urządzenia tym lepiej, ale wyniki ponad 100% sprawności kotłów kondensacyjnych wzbudzają już podejrzenia... Jak to możliwe?! Sprawność to stosunek energii wyjściowej do wejściowej, a więc jeśli wynosi ona ponad 100% to czy energia wyjściowa jest większa od wejściowej...? Czyżby znane nam zasady fizyki (a dokładniej zasada zachowania energii) i logiczne rozumowanie zawiodły?
12.03.2015 [więcej]

Jak dbać o kamień naturalny w domu?

Kamień naturalny coraz chętniej wybierany jest jako element wystroju wnętrz mieszkalnych. Odpowiadając na potrzeby rynku producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych preparatów do pielęgnacji kamienia.
09.03.2015 [więcej]

Kostka brukowa: z kamienia czy betonu?

Kostka brukowa świetnie nadaje się do wyłożenia tarasu, podjazdu czy alejek w ogrodzie. Dzięki niewielkim wymiarom dobrze znosi duże obciążenie, jest trwała. Może też wyglądać niezwykle dekoracyjnie. Jest ona o tyle wdzięcznym materiałem, że bogactwo jej rodzajów pozwala zarówno w ekonomiczny i funkcjonalny sposób wykończyć wjazd do garażu jak i stworzyć stylowe i dekoracyjne przestrzenie w ogrodzie. Wszystko zależy od wybranego materiału, który to ma największy wpływ na cenę kostki i jej wygląd.
26.02.2015 [więcej]

Odśnieżanie otoczenia domu za pomocą ogrzewania elektrycznego

Zastosowanie – gdzie się sprawdzi?
Jak to działa?
Kable grzejne czy maty?
Realizacja
Koszt użytkowania
21.01.2015 [więcej]

Miedź i stopy miedzi w instalacjach wody pitnej – uwaga na jakość materiału!

Wymagania odnośnie instalacji wodny pitnej są wyższe niż wobec innych instalacji sanitarnych. Oczekujemy, że materiał, z którego zostaną wykonane zapewni nie tylko idealną szczelność połączeń i oszczędność energii, ale również nie wpłynie negatywnie na jakość wody – jej skład, smak, zapach i kolor. Oczywiście najniebezpieczniejsze zmiany dotyczą parametrów niezauważalnych podczas codziennego użytkowania (np. zmiana parametrów chemicznych wody, pojawienie się w niej bakterii), dlatego powinniśmy szczególny nacisk położyć na zapobieganie takim zmianom poprzez stosowanie odpowiednich, wysokiej jakości materiałów.
23.06.2014 [więcej]


Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej