2015-09-28

Fotowoltaika – czyli o alternatywnym wykorzystaniu energii słonecznej

O kolektorach słonecznych, które wykorzystują energię cieplną pochodzącą od Słońca do podgrzewania wody lub dogrzewania mieszkania słyszał chyba każdy. Istnieje jednak też inny sposób wykorzystywania energii solarnej. Panele fotowoltaiczne z daleka do złudzenia przypominają popularne solary, jednak zasada ich działania jest zupełnie inna – energię słoneczną przekształcają nie w ciepło, ale w energię elektryczną.

Co to właściwie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nauka zajmująca się zjawiskiem bezpośredniego przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Zjawisko to – efekt fotowoltaiczny – zachodzi na półprzewodnikowej płytce (zwanej ogniwem fotowoltaicznym) posiadającej pewne pole elektryczne, w momencie padania na nią promieni słonecznych.

Kompletny system PV (od ang. photovoltaic)

Ponieważ pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne jest w stanie wygenerować prąd niewielkiej mocy, ogniwa łączy się szeregowo – po zabezpieczeniu folią elektroizolacyjną, szkłem hartowanym i laminatem - tworzą one tzw. panele fotowoltaiczne.

Poza panelami najważniejszym i niezbędnym elementem całego systemu jest inwerter. Można powiedzieć, że jest sercem całej instalacji PV – jego zadaniem jest zamiana wyprodukowanego przez panele prądu stałego na prąd zmienny wykorzystywany w gospodarstwie domowym, ale też sterowanie całym systemem, dostarczanie prądu do sieci czy odcinanie systemu w przypadku awarii sieci). W głównej mierze od jego jakości zależy wydajność całego systemu.

Akumulator gromadzący wyprodukowaną energię nie jest obowiązkowym elementem systemu. Stosujemy go tylko w przypadku systemów autonomicznych - niepodłączonych do zewnętrznej sieci energetycznej. Jeśli instalacja jest podłączona do sieci, nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być tam kierowane i odsprzedawane. W tym celu montuje się inteligentne liczniki energii mierzące ile kWh energii wysyłane jest do sieci.

W skład kompletnego systemu wchodzi również okablowanie oraz systemy mocowania paneli.

Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Wbrew obiegowej opinii polski klimat pozwala na całkiem efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Panele PV (podobnie zresztą do kolektorów słonecznych) wcale nie potrzebują upałów ani czystego nieba, żeby móc pracować.

Wydajność paneli – od niej w dużej mierze zależy opłacalność całej inwestycji. Straty energii podczas pracy instalacji są oczywiście nieuniknione, o dobrej jakości instalacji mówimy kiedy jej wydajność przekracza 80%.

Żywotność instalacji fotowoltaicznych wynosi nawet 25lat, co musimy koniecznie uwzględnić obliczając opłacalność inwestycji.

W ciągu ostatnich lat koszta wykonania instalacji pv spadły i utrzymują się na względnie stałym poziomie.

Aby obliczyć opłacalność inwestycji w konkretnym przypadku należy wziąć pod uwagę bardzo dużo zmiennych. Najczęściej okres zwrotu waha się wokół 20lat, co daje nam ok. 5 lat faktycznego oszczędzania na energii elektrycznej. Tak długi okres można znacznie skrócić korzystając z rządowych programów dofinansowania (zwrot nawet 40% kosztów).

Podsumowując: jeśli kwestię opłacalności traktujemy w wymiarze wyłącznie ekonomicznym – inwestycja w panele fotowoltaiczne w określonych warunkach będzie korzystna. Należy jednak zwrócić uwagę na długi czas zwrotu inwestycji - osoby poszukujące szybkich oszczędności i obniżenia rachunków za prąd nie będą usatysfakcjonowane tym rozwiązaniem.


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej