2015-09-04

Hydroizolacja łazienki – przeczytaj zanim będzie za późno!

Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności – wydziela się tutaj dużo pary wodnej, dodatkowo ściany i podłoga narażone są na częste zalania. Żeby nie dopuścić do przenikania wilgoci do podłoża - co skutkować może w najlepszym razie wykwitem pleśni, a w najgorszym nawet uszkodzeniem konstrukcji budynku i zalewaniem innych pomieszczeń – w łazienkach stosuje się hydroizolacje.

Lepiej zapobiegać...

Oczywiście opisane wyżej skutki braku hydroizolacji czy też jej nieprawidłowego wykonania nie pojawią się natychmiast. Pleśń, grzyby czy odpadające płytki mogą pokazać się dopiero po paru miesiącach czy latach użytkowania łazienki.

Jeśli jednak zaobserwujemy te sygnały na ratunek jest już niestety za późno. Niezbędne będzie zerwanie okładzin ze źle zaizolowanych ścian czy podłogi, usunięcie ewentualnych wykwitów pleśni czy grzyba, osuszenie powierzchni i położenie odpowiedniej hydroizolacji. Dopiero wtedy można ponownie wykończyć powierzchnię.

Oczywiście takie prace oznaczają generalny remont łazienki oraz spore straty finansowe. Dlatego warto zawczasu starannie wykonać hydroizolację łazienki, nie oszczędzając na materiałach i czasie.

Strefy w łazience

Strefa sucha – taka w łazience nie istnieje... Również miejsca nie narażone na bezpośrednie zachlapanie są przecież wystawione na działanie pary wodnej, która skrapla się na ścianach i podłodze.

Strefa wilgotna – jest to cały obszar łazienki poza strefami mokrymi.

Strefa mokra – to te obszary w łazience, które narażone są na bezpośredni kontakt z wodą. Przede wszystkim więc:

  • cała podłoga wraz z 10-cio centymetrowym pasem ściany wokół niej

  • ściany wokół wanny (min 2 metry, a najlepiej do sufitu)

  • ściana za umywalką i min 0,5m w każdą stronę od umywalki

  • ściany wewnątrz kabiny prysznicowej (jeśli kabina prysznicowa nie zapewnia dokładnej izolacji strefy kąpielowej – dodatkowo 0,5m w każą stronę od kabiny)

Po co w ogóle wydzielać strefy w łazience? Ma to znaczenie praktyczne – innego zabezpieczenia przed wilgocią wymagają strefy mokre, innego (mniejszego) – wilgotne. Oczywiście możemy potraktować całą łazienkę jako strefę mokrą i dokładnie zabezpieczyć hydroizolacją – ma to sens szczególnie w przypadku niewielkich łazienek, gdzie dokładne zabezpieczenie również stref wilgotnych wiąże się z ułatwieniem pracy i niewielkim zwiększeniem kosztów (stref wilgotnych jest tam i tak bardzo mało).

W przypadku większych łazienek w strefach wilgotnych stosujemy wodoodporny klej do płytek i fugę wodoodporną – są dostatecznym zabezpieczeniem jeśli decydujemy się na okładzinę z płytek. Można też zastosować specjalną, wodoodporną farbę. Strefy mokre należy za to bezwzględnie zabezpieczyć hydroizolacją.

Materiały hydroizolacyjne – czego użyć?

Zanim przystąpimy do nakładania hydroizolacji należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża – musi być ono suche, czyste, równe i jednorodne. Dobrze zagruntować podłoże przed przystąpieniem do nakładania izolacji.

Folia w płynie – to wygodny w użyciu i najczęściej stosowany nowoczesny materiał hydroizolacyjny. Tworzy elastyczną i wodoodporną powłokę uniemożliwiającą przenikanie wilgoci spod płytek lub innej okładziny wykończeniowej do podłoża.

Taśma i kołnierze uszczelniające – dodatkowo zabezpieczają wszystkie miejsca połączeń ścian oraz ściany z podłogą i przejścia rur.

Kolejność prac jest następująca: po zagruntowaniu nakładamy w miejscach przejść cienką warstwę folii w płynie, na nią układamy kołnierze i taśmy – dociskamy i następnie pokrywamy wraz z całą powierzchnią ścian/podłogi warstwą folii w płynie. Folię nakłada się wałkiem lub pędzlem. Po wyschnięciu pierwszej warstwy (do 8h) nakładamy, prostopadle do niej, warstwę drugą. Po wyschnięciu drugiej warstwy podłoże jest przygotowane do wykańczania wybranym materiałem.

Folia w płynie chroni ściany i podłogę przed wilgocią, która dostała się już pod płytki lub inną okładzinę. Stosujemy również materiały mające za zadanie zmniejszyć ilość wilgoci tam docierającą. Są to specjalne, wodoodporne fugi epoksydowe oraz silikony. Fugę stosuje się do wypełnienia miejsca łączeń płytek, silikon w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą oraz w narożnikach ścian i miejscach łączenia podłogi ze ścianą.


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej