2015-08-24

Inwestycja w energie odnawialną: czy solary się opłacają?

Inwestycja w system, który będzie wykorzystywał darmową energię słoneczną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej może się wydawać wspaniałą perspektywą. W praktyce okazuje się, że nie zawsze montaż instalacji solarnej będzie korzystny finansowo. Od czego to zależy?

Oczywiście już sam zwrot inwestycja w instalację solarną zakłada, że na początku poniesiemy pewne koszta, które po jakimś czasie użytkowania się zwrócą i od tego momentu korzystanie z systemu zacznie być opłacalne. Problem w tym, że w niektórych przypadkach czas zwrotu inwestycji może być równy czasowi żywotności całej instalacji (który wynosi w przybliżeniu 20 lat) lub nawet go przekraczać, co stawia pod znakiem zapytania sens tej inwestycji.

O czasie zwrotu inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym przypadku w system solarny, decyduje bardzo wiele czynników. Są to przede wszystkim:

  • rodzaj i jakość elementów systemu – zależność najczęściej wygląda tak, że droższe i lepszej jakości kolektory to niższe koszta eksploatacji i wyższa wydajność systemu (a więc większe oszczędności). Natomiast tańsze solary, które mogą szybciej się zwrócić, są mniej wydajne a więc system będzie przynosił mniej oszczędności.

  • Rodzaj zastępowanej instalacji – oczywiście zastanawiając się nad opłacalnością inwestowania w system solarny należy wziąć pod uwagę alternatywę, czyli obecnie wykorzystywany system grzewczy. Jeśli korzystamy z drogiej energii elektrycznej przechodząc na energię solarną zaoszczędzimy więcej, niż w przypadku korzystania ze stosunkowo tanich kotłów opalanych węglem.

  • Zużycie wody – generalnie im więcej jej zużywamy, tym inwestycja bardziej się opłaca (szybciej się zwróci)

  • Przyszłe ceny energii konwencjonalnej – to element, który możemy oszacować tylko w pewnym stopniu. Prognozy przewidują, żę ceny te będą stale rosły, a więc inwestycja w energię konwencjonalną będzie coraz bardziej opłacalna.

  • Dofinansowania – zmniejszają koszt inwestycji (nawet o 45%) a więc skracają też czas jej zwrotu.

Darmowa energia=zerowe koszta eksploatacji? Niestety NIE!

To, że za energię solarną nie musimy płacić nie oznacza niestety, że eksploatacja systemu solarnego nic nie kosztuje. Musimy pamiętać o okresowych przeglądach instalacji, kosztach energii wykorzystywanej do napędzania pomp solarnych oraz kosztach wymiany glikolu w instalacji.

Praktyka: kiedy solar się opłaca?

Z praktyki wynika, że koszt instalacji dla 3-osobowej rodziny to ok 10tys zł. Instalacja taka pozwala zmniejszyć roczne rachunki z tytułu podgrzewania wody użytkowej o ok 60% - są to oszczędności rzędu 1740zł jeśli dotychczas korzystaliśmy z energii elektrycznej, 720zł – jeśli korzystaliśmy z gazu i 360zł przy ogrzewaniu węglem. Odliczając kwotę ok 300zł rocznie na eksploatację systemu mamy oszczędności rzędu 1440zł, 420zł i...60zł rocznie. Jak łatwo policzyć okres zwrotu inwestycji będzie więc wynosił w przybliżeniu: prawie 9 lat, 24 lata i ...166 lat. W tym wypadku inwestycja jest więc opłacalna tylko pod warunkiem, że alternatywą dla niej jest podgrzewanie wody przy pomocy energii elektrycznej.

Oczywiście obliczenia są przybliżone i robione były dla 3-osobowej rodziny. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych, domów z basenem, pensjonatów czy hoteli – gdzie zużycie wody jest dużo większe. W takim przypadku najczęściej faktycznie opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne.

Powyższy artykuł ma za zadanie uświadomić, że przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w system solarny powinniśmy każdorazowo dokonać skrupulatnych obliczeń uwzględniających wiele czynników i ukazujących opłacalność inwestycji i czas jej zwrotu. Jak widać, czasem inwestycja w „darmową” energię wcale się nie opłaca.

Solary najszybciej zwrócą się tam, gdzie zużycie ciepłej wody użytkowej jest duże, a dotychczasowe koszty jej podgrzania – wysokie.


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej