2015-02-26

Kostka brukowa: z kamienia czy betonu?

Kostka brukowa świetnie nadaje się do wyłożenia tarasu, podjazdu czy alejek w ogrodzie. Dzięki niewielkim wymiarom dobrze znosi duże obciążenie, jest trwała. Może też wyglądać niezwykle dekoracyjnie.

Jest ona o tyle wdzięcznym materiałem, że bogactwo jej rodzajów pozwala zarówno w ekonomiczny i funkcjonalny sposób wykończyć wjazd do garażu jak i stworzyć stylowe i dekoracyjne przestrzenie w ogrodzie. Wszystko zależy od wybranego materiału, który to ma największy wpływ na cenę kostki i jej wygląd.

Kostka betonowa

to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Możemy zdecydować się na wersję przemysłową (praktyczne rozwiązanie do mało widocznych miejsc lub bardzo dużych powierzchni jak np. parking) – jest to najekonomiczniejsze rozwiązanie – lub uszlachetnianą. Poprawę walorów estetycznych można uzyskać poprzez płukanie, łupanie lub szczotkowanie powierzchni kostki. 

Wyróżniamy kostki betonowe dwuwarstwowe (warstwa dolna odpowiada tutaj za wytrzymałość, górna – dzięki dodatkom kruszywa – za atrakcyjny wygląd) oraz jednowarstwowe.

Zaletą kostki betonowej, poza przystępną ceną, jest z pewnością bogactwo kolorów jak i kształtów. Najpopularniejsze formy to: kwadrat, prostokąt, trapez, fala, kość i młotek. Z połączenia kostek w różnych kształtach i kolorach można wyczarować bardzo ciekawe i dekoracyjne wzory nawierzchni.

Kostka kamienna (naturalna kostka brukowa)

wykonana z naturalnego materiału, bardziej efektowna , pozwala stworzyć przed domem lub w ogrodzie eleganckie i oryginalne przestrzenie. Należy jednak brać pod uwagę, że jest znacznie droższa od kostki betonowej.

Poza atrakcyjnym wyglądem cechuje się trwałością. Jest odporna na mróz, promienie UV, wysoką temperaturę, działanie kwasów i ścieranie.

Najczęściej spotykane rodzaje kostki kamiennej to: 

  • kostka granitowa – ekskluzywna i niezwykle wytrzymała oraz odporna na mróz kostka kamienna, występuje w wielu kolorach
  • kostka bazaltowa – o pięknej, nasyconej czarnej barwie
  • kostka gabro – efektowna czarna lub brunatna kostka idealna do ogrodu
  • kostka z kamienia polnego – tzw. kocie łby, specyficzny wygląd i nieregularny kształt sprawiają, że pasuje tylko do wybranych aranżacji
  • kostka wapienna i kostka z piaskowca – dostępne w ofercie niektórych firm, są jednak znacznie mniej trwałe i wytrzymałe niż pozostałe kostki kamienne 

Kostki kamienne produkowane są najczęściej w prostych kształtach – kwadratu lub prostokąta. 

Kostka  w wybranym formacie może być uzyskiwana z bloku kamiennego za pomocą łupania (do niedawna najpopularniejsza metoda) lub cięcia. Kostka cięta, w przeciwieństwie do łupanej posiada idealnie równe, gładkie krawędzie. Kostka może być też obrabiana w celu osiągnięcia pożądanego wyglądu – metodą obtaczania, obróbki termicznej lub obróbki wodą pod wysokim ciśnieniem.

 


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej