2012-12-14

Najprostszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na kolektory.

Junkers oferuje praktyczne narzędzie przydatne przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słoneczne służące do przygotowania ciepłej wody i/lub wspomagania ogrzewania.

44oC w cieniu we Włoszech i Grecji, ponad 49 w Maroku, najgorętszy lipiec w historii pomiarów temperatur w USA i stan klęski żywiołowej z powodu suszy w 26 stanach, gwałtownie topniejąca arktyczna pokrywa lodowa to tylko niektóre pojawiające się tego lata informacje. Temperatury przekraczające 35 oC w cieniu nie są rzadkością również w Polsce.

Naturalną konsekwencją rekordowych upałów jest poszukiwanie metod na efektywne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Idealnie nadają się do tego kolektory słoneczne.

Instalacje oparte na płaskich i próżniowych kolektorach słonecznych mogą służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. Junkers ma w swojej ofercie liczne modele kolektorów słonecznych, które można dostosować do indywidualnych, bardzo wysokich oczekiwań klientów. Dodatkowo opracował też Solarkonfigurator - praktyczne narzędzie pozwalające oszacować liczbę potrzebnych dla danego budynku kolektorów.

Konfigurator systemów solarnych Junkers pomaga określić, ile kolektorów słonecznych należy umieścić na dachu budynku, w którym chcemy wspomagać centralne ogrzewanie energią słoneczną lub wykorzystywać ją do otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

Użytkownik Solarkonfiguratora musi zdefiniować takie zmienne jak region, w którym znajduje się jego budynek oraz spadek i kierunek położenia dachu. W zależności od celu, jakiemu ma służyć kolektor, należy określić także wielkość zasobnika (c.w.u.) lub jednostkowe straty cieplne budynku (centralne ogrzewanie). Po wypełnieniu wszystkich pozycji Solarkonfigurator oszacuje solarfaktor (współczynnik korekcyjny, uwzględniający lokalizację budynku, spadek dachu oraz odchylenie od kierunku południowego) i liczbę potrzebnych kolektorów.

Chociaż upały panują w Polsce tylko przez część roku, z kolektorów słonecznych można efektywnie korzystać w naszej strefie klimatycznej praktycznie przez dwanaście miesięcy.

- Kolektory pełnią swoją rolę przez cały rok, nawet w zimie. Do ich prawidłowego działania nie są potrzebne wysokie temperatury, tylko promieniowanie słoneczne – podkreśla Robert Drozd, koordynator ds. szkoleń Junkers.

Solarkonfigurator dostępny jest na stronie internetowej Junkers. Jest prostym w obsłudze i bardzo intuicyjnym narzędziem, które jednak nie zastępuje projektanta i instalatora.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. W obszarach techniki motoryzacyjnej, energetyki i wyposażenia budynków, technologii przemysłowej oraz dóbr użytkowych, ponad 300 000 pracowników Boscha wygenerowało w 2011 roku obrót w wysokości 51,5 mld euro. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 350 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. W roku 2011 Bosch przeznaczył ok. 4,2 mld euro na badania i rozwój oraz zgłosił ponad 4 100 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch-press.com, www.bosch.pl

 

 


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej