2013-02-12

O roślinach w łazience

Właściwie dobrane rośliny potrafią zupełnie odmienić wizerunek łazienki, złagodzić nico jej sterylny charakter, sprawić że wyda się miejscem bardziej przyjaznym, przytulnym, ”oddychającym” i naturalnym. Przebywanie wśród roślin poprawia samopoczucie, odpręża, obniża poziom stresu...Czy nie tego właśnie oczekujemy podczas relaksu w wannie po ciężkim dniu...?

Odpowiednie miejsce

Jeśli jesteśmy w tak komfortowej sytuacji i o obecność kwiatów w naszej łazience zadecydowaliśmy już na etapie jej planowania, to mamy przed sobą szereg możliwości. Pięknie prezentują się „mini-ogródki”, wbudowane w strukturę łazienki, często nawet z własnym oświetleniem. Można także zaprojektować półki, ustępy czy ścianki pod przyszłe kwiaty, dostosowując do nich wykończenie łazienki. Jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy o roślinach, to pozostaje nam  w urządzonej już łazience ustawić doniczki.Wybierając miejsce na kwiaty kierujemy się kilkoma zasadami. Po pierwsze, kwiaty muszą mieć zapewniony dostęp do światła słonecznego. Ilość potrzebnego do właściwego utrzymania rośliny światła zależy od gatunku. Znajdziemy więc takie, które dobrze będą się czuły na parapecie, jak i takie, dla których idealnymi warunkami bytowania będzie nieco mniej nasłonecznione miejsce. Warto wspomnieć, że gatunki roślin lubiących wilgoć (a takich szukamy do łazienki) przeważnie nie przepadają za bezpośrednim silnym nasłonecznieniem. Żaden kwiat nie będzie się natomiast czuł dobrze w miejscu zupełnie pozbawionym słońca.

Wybierając miejsce należy pamiętać, aby rośliny nie były narażone na zachlapywanie wodą, działanie kosmetyków i chemii (bezpośrednio przy umywalce, pod lustrem, na wannie). Nie stawiajmy ich też w miejscach, gdzie będą ciągle potrącane.

Jakie gatunki wybrać

Generalnie większości gatunków odpowiada duża wilgotność, brak przeciągów i stosunkowo wysoka temperatura panująca w łazience. Z całą pewnością należy zrezygnować z kaktusów i innych sukulentów, czyli roślin, które przystosowały się do życia  w klimacie gorącym i suchym. Drugim wyjątkiem są gatunki źle reagujące na obecność wody na ich listkach – z oczywistych względów nie nadają się do łazienki.
Większość roślin kwitnących wymaga natomiast dużego nasłonecznienia, którego często nie dostarczają warunki łazienkowe. Za to wśród pozostałych gatunków możemy wybrać takie, które są najlepiej dostosowane do warunków, które w danym miejscu łazienki panują i pasują nam pod względem wizualnym. Wybierać możemy wśród roślin płożących, krzewiastych, krótko kwitnących, o stanowiskach półcienistych i roślin dużych, takich jak dość popularny filodendron.
Oczywiście najlepiej radzić sobie będą w łazience rośliny, których naturalnym środowiskiem są obszary o bardzo dużej wilgotności powietrza, wysokiej temperaturze i ograniczonym nasłonecznieniu.

Jak dbać o rośliny

Jeśli zapewnimy roślinom właściwe warunki, to codzienna ich pielęgnacja ograniczy się do usuwania obumarłych listków (w warunkach dużej wilgotności będą narażone na szybkie gnicie), a podlewanie czy ewentualne nawożenie nie powinno się różnić od stosowanego w standardowych warunkach. Trzeba zadbać, aby rośliny nie miały długotrwałego kontaktu z chemikaliami, przypadkowo spryskane/oblane nimi listki należy natychmiast przetrzeć wilgotną szmatką. Dobrze jest wietrzyć łazienkę po kąpieli czy tez myciu, kiedy w powietrzu wraz z para wodną unoszą się opary substancji chemicznych z kosmetyków i środków czystości.

Co z łazienką bez okien

Jeśli jesteśmy posiadaczami łazienki bez okien, sytuacja przyszłych kwiatów nieco się komplikuje. Jedynym wyjściem pozostaje zapewnienie odpowiedniego sztucznego oświetlenia. Nie każdy gatunek jednak zaakceptuje  takie warunki. W żadnym wypadku nie wystarczy roślinom ogólne oświetlenie łazienki używane przez dwie czy trzy godziny dziennie. Korzystne dla ich rozwoju będą  świetlówki kompaktowe (żarówki energooszczędne, lampy rtęciowe, metalohalogenkowe) zamontowane w ten sposób, aby promienie świetlne padały od góry ( z odległości 30-50cm). Czas naświetlania nie powinien być krótszy niż 10 godzin na dobę (dla najmniej wymagających gatunków).Dodatkowo poleca się  hodować kilka „kompletów” kwiatów przystosowanych do warunków słabego naświetlenia i wymieniać je co kilka-kilkanaście dni, stawiając w dobrze naświetlonym miejscu te, które opuściły łazienkę, a ich miejscem uzupełniać zregenerowanym „zestawem”. Jeśli mimo wszystko podstawowa opieka nad kwiatami nas przerasta, lub też nie znajdujemy w łazience żadnego miejsca o sprzyjających dla żywym roślin warunkach, pozostaje nam pogodzić się z ich nieobecnością, albo sprawić sobie sztuczne rośliny. Obecnie produkowane bardzo realistycznie  naśladują prawdziwe kwiaty i nieraz można się pomylić w ocenie, oglądając je z pewnej odległości.

 


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej