2015-01-21

Odśnieżanie otoczenia domu za pomocą ogrzewania elektrycznego

Zastosowanie – gdzie się sprawdzi?

Systemy wykorzystujące energię elektryczną doskonale sprawdzają się do usuwania śniegu i lodu z otoczenia domów prywatnych i miejsc użyteczności publicznej. Sprawdzają się na chodnikach przed domem, schodach, podjazdach do garażu, parkingach. Mogą służyć także do usuwania śniegu z dachu, zapewniają drożność rynien i rur spustowych, nie dopuszczają do powstania niebezpiecznych sopli i nawisów śnieżnych na krawędzi dachu. Na rynku dostępne są też specjalne sterowniki, na przykład z funkcją zabezpieczenia przed marznącym deszczem.

Systemy przeciwoblodzeniowe nadają się do różnych rodzajów ogrzewanej powierzchni – sprawdzą się pod kostką brukową, płytkami ceramicznymi, kamieniem, asfaltem itd. Instalację można kłaść w betonie lub w piasku. Oczywiście należy dobrać odpowiedni rodzaj systemu do warunków i miejsca instalacji. Wielu sprzedawców służy darmowym doradztwem, z którego warto skorzystać.

Jak widać systemy przeciwoblodzeniowe mają bardzo szerokie i praktyczne zastosowanie. Do ich zalet oprócz tych oczywistych można dodać fakt, że zabezpieczają one chronione powierzchnie przed pękaniem w czasie mrozów (zamarzająca woda zwiększa swą objętość i „rozsadza” materiały, w których pory wniknęła), a więc przedłużają ich żywot. Obecność systemu przeciwoblodzeniowego eliminuje także konieczność używania soli (która ma korozyjne działanie) do rozpuszczenia lodu.

Jak to działa?

Najprościej rzecz ujmując systemy przeciwoblodzeniowe działają na tej samej zasadzie co ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne) wewnątrz domu. Oczywiście są one specjalnie przygotowane do warunków w jakich mają pracować.

System składa się z przewodów (kabli) grzejnych lub mat grzejnych oraz sterowania. Umieszcza się do na niewielkiej (ok.5cm) głębokości pod nawierzchnią (płyta chodnikowa, płytki ceramiczne, kostka brukowa itd.).

System działa bezobsługowo dzięki sterownikom i czujnikom (temperatury, wilgoci, śniegu i lodu), po zaprogramowaniu nie wymaga więc ingerencji użytkownika. Włączenie następuje automatycznie po wykryciu przez czujniki granicznych wartości wilgoci i temperatury. Kiedy tylko powierzchnia jest dostatecznie sucha, sterownik wyłącza system.

Kable grzejne czy maty?

Na wybór odpowiedniego rozwiązania wpływ ma kształt ogrzewanej powierzchni, umiejscowienie (podjazd, rynna, dach, schody itp.), rodzaj pokrycia nad instalacją, potrzebna moc systemu i dodatkowe czynniki (np. zadaszenie).

Do wyboru mamy klasyczne kable grzejne stałooporowe (zasilane jednostronnie lub dwustronnie) oraz kable samoregulujące, nazywane „inteligentnymi” (wydatek ciepła rośnie wraz ze spadkiem temperatury). Oba rodzaje przewodów mają szerokie zastosowanie – nadają się doskonale do systemów na dachu, w rynnach, rurach spustowych, na schodach, podjazdach itp.

Maty grzejne to w praktyce cienki przewód grzejny zamocowany na specjalnej siatce. Takie rozwiązanie pozwala na niezwykle prosty i szybki montaż, który w zasadzie ogranicza się do rozłożenia maty w odpowiednim miejscu i ewentualnym dopasowaniu jej kształtu. Oczywiście tak jak w przypadku kabli grzejnych należy dopasować odpowiedni rodzaj maty do warunków, w jakich będzie eksploatowana. Maty grzejne mają zastosowanie w instalacjach np. na dużych powierzchniach dachów, na parkingach, podjazdach do garażów, chodnikach itp.

Realizacja

Projektowanie instalacji przeciwoblodzeniowej zaczyna się od ustalenia jaka będzie jej wymagana moc jednostkowa. Zależy ona od wielu czynników, na przykład takich jak rodzaj nawierzchni, izolacja termiczna, strefa klimatyczna i warunki, do jakich ma być dostosowany system. Producenci często dysponują gotowymi tabelami ułatwiającymi wyliczenie wymaganej mocy cieplnej. Osiągnięcie wyliczonej mocy uzyskuje się dzięki odpowiedniemu dobraniu odległości między pojedynczymi przewodami.

Po ustaleniu wymaganej mocy jednostkowej i pomnożeniu jej przez powierzchnię grzewczą otrzymujemy zapotrzebowanie energetyczne całego systemu. Na tej podstawie można dobrać odpowiednią powierzchnię maty lub długość kabli grzejnych oraz ich moc. Teraz pozostaje już tylko wybrać komponenty, takie jak kontroler śniegu, czujnik temperatury, czujnik wilgotności czy termostat.

Montaż instalacji przeciwoblodzeniowej należy zlecić uprawnionemu elektrykowi. Sama czynność nie należy do szczególnie skomplikowanych i czasochłonnych. Kable grzejne mocuje się na specjalnej siatce i zasypuje suchym betonem lub piaskiem, tak aby znalazły się około 5cm pod powierzchnią. Na betonie lub piasku można ułożyć wybraną nawierzchnię (płytki, kostka brukowa itp.). Jeśli układamy matę grzejną to montaż jest jeszcze prostszy i szybszy.

Koszt użytkowania

Koszt eksploatacji instalacji przeciwoblodzeniowej zależy od jej rodzaju, wybranego sterowania oraz warunków atmosferycznych w ciągu sezonu. Oszacujmy go jednak na przykładzie podjazdu do garażu o wymiarach 2x9m (ogrzewamy całą powierzchnię 18m2). Przyjmijmy jednostkową moc grzejną równą 300W/m2 i łączny czas działania w ciągu sezonu 500 godzin. Koszt eksploatacji takiego systemu wyniesie od ok. 1300zł do ok. 1900zł (w dolnej granicy tego przedziału przy zaawansowanym systemie sterowania, w górnej przy prostym termostacie).

W przypadku zastosowania mat grzejnych, tylko w miejscu dwóch wąskich pasów na koła samochodu, koszty eksploatacji systemu w tych samych warunkach wyniosą ok. 400 – 600zł (znów w zależności od rodzaju sterowania).

Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej