2015-09-21

Oświetlenie łazienkowe – zasady i wskazówki

Oświetlenie łazienki to niezwykle istotny element jej wykończenia. Ma znaczenie praktyczne, ale i estetyczne – wpływa na ogólny klimat łazienki, może ją też dodatkowo dekorować. Istnieją pewne uniwersalne zasady dotyczące prawidłowego oświetlenia łazienki – poznajmy je.

 

Bezpieczeństwo po pierwsze

Na samym wstępie należy przypomnieć i podkreślić, że łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, a wiele miejsc jest narażonych wręcz na bezpośredni kontakt z wodą. Z tego powodu powinniśmy uważnie i rozsądnie dobierać lampy do łazienki – tak żeby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Co to oznacza? Wodoszczelna obudowa – minimum IP44, w przypadku stref narażonych na bezpośredni kontakt z wodą – IP55. Zwróćmy też uwagę, czy producent rekomenduje wybraną przez nas lampę do użytku w łazience. Należy wystrzegać się lamp stojących w łazience – w przypadku przewrócenia mogą stwarzać poważne zagrożenie.

 

Ile źródeł światła?

W łazience, niezależnie od jej wielkości, potrzebujemy minimum dwóch rodzajów oświetlenia – ogólnego i strefowego.

Oświetlenie ogólne – powinno dobrze i równomiernie oświetlać wszystkie powierzchnie i zakamarki w łazience. Ze światła tego korzystamy na co dzień podczas sprzątania łazienki i większości czynności higienicznych. Normy sugerują, że do ogólnego oświetlenia łazienki 6mkw potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Jako oświetlenie ogólne najczęściej wykorzystuje się obudowy wbudowane lub nabudowane – obudowy wiszące nie są rekomendowane ponieważ ograniczają ruchy.

 

Oświetlenie strefowe

Strefa, którą należy obowiązkowo doświetlić to okolica lustra i umywalki. Zamontowane tutaj źródła światła powinny zapewniać dokładne, równomierne oświetlenie twarzy, bez tworzenia cieni. Niezwykle istotna jest tutaj również barwa światła – powinna być możliwie zbliżona do naturalnej. Dzięki temu wykonany w łazience makijaż będzie wyglądał dobrze również po opuszczeniu łazienki. Do oświetlenia strefy lustro-umywalka najczęściej wykorzystuje się kinkiety umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra lub oświetlenie ledowe. Ciekawym rozwiązaniem są też lustra z wbudowanym oświetleniem.

Strefa kąpielowa, w której znajduje się wanna czy prysznic może być objęta zasięgiem oświetlenia ogólnego (zwłaszcza w przypadku niedużych łazienek). Można też zastosować dla niej oświetlenie miejscowe – zazwyczaj wybieramy wtedy mniej intensywne, delikatniejsze oświetlenie. Warto też rozważyć zastosowanie lampy ze ściemniaczem, dzięki któremu będzie można regulować natężenie światła w zależności od tego, jaką atmosferę w strefie kąpielowej chcemy uzyskać.

 

Światło ozdobne w łazience

Jak wspomniano na wstępie, światło spełnia rolę nie tylko praktyczną, ale i estetyczną. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie łazienki będzie świetnym uzupełnieniem każdej aranżacji, jest też niezbędne do zbudowania pożądanego nastroju w łazience. Dodatkowo umiejętnie wykorzystując światło możemy stworzyć efekty optyczne - jak podwyższenie, obniżenie czy powiększenie pomieszczenia.

Niektóre rodzaje oświetlenia mają funkcję w zasadzie tylko ozdobną – dają bardzo mało światła (raczej przełamują ciemność niż rozświetlają pomieszczenie), ale za to wyglądają niezwykle atrakcyjnie.

Do oświetlenia dekoracyjnego najczęściej (także ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wykorzystują technologię niskonapięciową) wykorzystuje się diody LED lub oświetlenie światłowodowe. Atrakcyjność tego typu oświetlenia polega także na dowolnym wyborze barwy światła.

Światło ozdobne wykorzystywane jest najczęściej do podkreślania pewnych elementów łazienki – np. podświetlania wnęk, podwieszanego sufitu, półek czy podstawy wanny.

Punkty ledowe można również umieścić w fudze. Duża ilość takich małych punkcików świetlnych na ścianie czy podłodze wygląda niezwykle oryginalnie i efektownie.

Innym pomysłem na dekoracyjne światło w łazience są baterie z LED podświetlające kolorowym światłem strumień wypływającej wody.Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej