2015-05-13

Styl skandynawski

Pochodzenie

Jak sugeruje nazwa tego stylu, wywodzi się on z krajów skandynawskich (Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia). Mówi się, że styl ten jest odzwierciedleniem natury Skandynawów, którzy są niezwykle przywiązani do otaczającej ich zewsząd dzikiej przyrody, cenią sobie harmonię i spokój, a ekologia jest ważnym elementem ich stylu życia. Inne źródła nadają duże znaczenie dla powstania stylu skandynawskiego surowemu klimatowi tego obszaru. Zamieszkujący tu ludzie mieli urządzać swoje domy w stylu, który stanowiłby antidotum na przejmujący chłód, długie zimy, krótkie dnie i ograniczoną ilość słońca. Dlatego wnętrza w stylu skandynawskim są proste, minimalistyczne, naturalne i cechują się rozwiązaniami pozwalającymi wpuścić do domów i mieszkań maksymalnie dużo światła słonecznego. Piękne krajobrazy Skandynawii łatwo podziwiać przez wielkie, często zupełnie odsłonięte okna.

Cechy charakterystyczne

Powyżej przedstawiono główne założenia stylu skandynawskiego, który ma za zadanie być przede wszystkim prosty, minimalistyczny, naturalny i funkcjonalny. Co jeszcze można powiedzieć o wnętrzach urządzonych w tym stylu? Z pewnością cechują się stonowanymi, naturalnymi barwami (biały, brązowy, szary itp.), a popularnym materiałem wykończeniowym jest naturalne drewno. Obok często spotkanych drewnianych mebli, równie często wykonane są w ten sposób podłogi – zazwyczaj pozostawia się naturalny kolor drewna, lub je rozjaśnia.

Bardzo ważne jest dobre doświetlenie pomieszczeń. Zwykle rezygnuje się z firanek i zasłon w oknach, zastępując je roletami lub pozostawiając okna niezasłonięte. Dzięki temu do wnętrza wpada więcej światła słonecznego, a pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Jeśli konieczne są firanki, to powinny być jasne, przepuszczające światło słoneczne, najlepiej proste i wykonane z naturalnego materiału, np. lnu.

Oświetlenie sztuczne powinno mieć formę minimalistyczną – najczęściej spotykane są papierowe abażury, szklane lub metalowe lampy o prostych kształtach.

Dodatki spełniają wszystkie ogólne wytyczne dla stylu skandynawskiego. Narzuty i poduszki wykonane z naturalnych tkanin takich jak bawełna, len czy wełna tworzą przytulny, domowy klimat i ocieplają wnętrze.

Meble charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami, pozbawione są raczej ozdobników. Obicie foteli i sof często zrobione jest z naturalnych materiałów w jasnej barwie.

Kolorystyka

W wystroju dominują jasne, stonowane barwy. Naturalne odcienie bieli, szarości i beżu rozjaśniają wnętrze i optycznie je powiększają. Jasne kolory równoważone są przez elementy w odcieniach ciemnego brązu, grafitu, czerwieni lub nawet czarne.

Gdzie szukać inspiracji?

W Polsce mamy dostęp do kilku sklepów sieciowych oferujących wyposażenie w stylu skandynawskim. Wśród najbardziej popularnych należy wymienić takie sklepy jak Ikea, Duka czy BoConcept. W internecie szeroki wybór wyposażenia oferuje np. ohdeer.pl, scandiconcept.pl, freshhome.pl, scandidecor.pl.

Dla kogo?

Styl skandynawski jest stylem bardzo uniwersalnym i praktycznym, stąd też, bez względu na panującą akurat modę, od lat ma rzesze wiernych fanów. Szczególnie poleca się urządzić wnętrze w stylu skandynawskim wszystkim tym, którzy cenią sobie prostotę, funkcjonalność, życie w zgodzie z naturą, których inspirują przestronne, jasne i jednocześnie przytulne wnętrza.


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej