2015-04-09

Tanie eko-grzanie, czyli pompy ciepła w pigułce

Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną w przyrodzie do ogrzania lub schłodzenia pomieszczeń domu oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej. Warto podkreślić, że urządzenia te nie wytwarzają energii, a jedynie przepompowują ją ze środowiska. W zależności od rodzaju pompy przyjmuje się, że podczas pracy wytwarza ona średnio od 2-5 razy więcej energii niż pobiera. Oznacza to, że jest nawet 5 razy tańsza niż ogrzewanie elektryczne.

Jak to działa?

Pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z obszarów o niższej temperaturze do obszarów o temperaturze wyższej, wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Pompa wymaga napędu, jednak energia zużywana przez nią jest nawet 5-krotnie niższa niż ta, którą uzyskamy dzięki jej pracy.

Miejsce, z którego pompa pobiera energię cieplną zwane jest w tym systemie źródłem dolnym. Pompa po podgrzaniu energii do odpowiedniej temperatury oddaje ją do źródła górnego – czyli najczęściej instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania. Pompa wyposażona jest w sprężarkę lub inne wymienniki umożliwiające skondensowanie pobranej ze środowiska energii.

Rodzaje pomp – którą wybrać?

Ze względu na miejsce, z którego dana pompa pobiera energię cieplną, a więc zależnie od typu źródła dolnego, wyróżniamy 3 rodzaje pomp:

 • pompy gruntowe

 • pompy wodne

 • pompy powietrzne

Pompa powietrzna ma najprostszą budowę i najłatwiej ją zainstalować. Niestety jej wydajność w porównaniu do innych pomp jest niezbyt wysoka – kiedy temperatura powietrza mocno spada znacznie ogranicza jej efektywność. Przy naprawdę dużych mrozach załącza się automatyczna grzałka elektryczna a sama pompa przestaje pracować.

Pompy gruntowe korzystają z ciepła zmagazynowanego w wodach gruntowych, które utrzymują stosunkowo wysoką temperaturę przez całą zimę. Do jej działania potrzebne są dwie studnie gruntowe lub dostęp do zbiornika wodnego. Pompy te są wysoko-efektywne ale niestety dość kłopotliwe w eksploatacji. W praktyce najczęściej stosuje się je w obiektach o bardzo dużym zapotrzebowaniu cieplnym.

Pompy gruntowe pozyskują energię cieplną z gleby za pomocą wymienników poziomych lub pionowych. Wymienniki poziome w postaci umieszczonych w głębokich odwiertach sond gwarantują stabilną pracę sondy przez cały sezon grzewczy. Niestety koszta inwestycyjne położenia wymienników pionowych ponad 2-krotnie przekraczają koszt ułożenia wymienników poziomych.

W doborze odpowiedniego rodzaju pompy pomoże nam producent, który weźmie pod uwagę nasze możliwości finansowe, wielkość działki, dostęp do zbiorników wodnych, rodzaj gleby na działce i strefę klimatyczną, i na tej podstawie zaproponuje stosowne rozwiązania.

Zalety pompy ciepła

 • oszczędności rzędu 2-5 razy niższe rachunki za ogrzewanie w porównaniu do ogrzewania elektrycznego

 • uniezależnienie od dostaw i cen paliwa

 • ekologiczne źródło ciepła – wykorzystuje energię odnawialną, jej praca nie powoduje wytwarzania dwutlenku węgla

 • bezpieczeństwo – nie ma ryzyka wybuchu gazu, uwalniania czadu

 • komfort – większość systemów działa bardzo cicho

 • nowoczesny design pomp

 • długa żywotność pompy (ok 20 lat)

 • w wielu regionach kraju możemy uzyskać dotacje i inne dofinansowania na zakup i montaż pompy   


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej