2015-03-26

Wnętrza w stylu industrialnym

 

Wnętrze pomysłowe, nowoczesne i niebanalne.
Będące synonimem dobrego gustu i 
niezależności.

Styl industrialny narodził się w połowie XX wieku w Nowym Jorku. W skutek szalejącej recesji opuszczone budynki 

przemysłowe – magazyny, fabryki, szwalnie – zaczęto przysposabiać na wnętrza mieszkalne. Tak powstały pierwsze tzw lofty, czyli właśnie mieszkania urządzone w dawnych magazynach czy fabrykach. Styl, który wtedy wykształcił się niejako z konieczności pokochali artyści i miłośnicy kreatywnych rozwiązań. Do Polski moda na industrializm dotarła pod koniec lat 90' a dziś przemysłowe wykończenie wnętrz jest bardzo popularne wśród mieszkańców wielkich miast.

 

Jak zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym? Kilka wskazówek:

 

1. Styl industrialny kocha przestrzeń - tam się narodził. Najlepiej sprawdzi się w otwartych przestrzeniach z wysokimi sufitami. Nie musimy być jednak posiadaczami opuszczonej fabryki, aby stworzyć mieszkanie w stylu industrialnym. Dzięki umiejętnie zastosowanym trikom kolorystycznym możemy optycznie powiększyć wnętrze. Otwarciu przestrzeni sprzyja także wyeliminowanie granic między pokojami i strefami – ograniczmy do minimum ścianki działowe i drzwi, postawmy na jednolitą posadzkę we wszystkich pomieszczeniach.

2. Surowa forma – wnętrza industrialne mogą, a wręcz powinny wyglądać na miejscami niewykończone.

3. W stylu przemysłowym dominują neutralne barwy – brązy, szarości, biele, czernie i ceglasta czerwień. Dodatki w intensywnych kolorach należy stosować bardzo ostrożnie, dobrze jeśli wybrany kolor w umiarkowanej ilości powtarza się w całym mieszkaniu.

4. Materiałem charakterystycznym dla industrializmu jest metal (od stali po miedź), cegła na ścianach, beton na posadzkach. Uzupełnieniem aranżacji są elementy wykonane ze starego drewna i szkła.

5. Styl industrialny lubi meble proste i bardzo funkcjonalne. Świetnie sprawdzą się tutaj meble wielofunkcyjne, szczególnie w kawalerkach, w których w ten sposób ograniczymy ilość elementów we wnętrzu mieszkania. Do wnętrz industrialnych idealnie pasują stare meble warsztatowe – np. metalowe szafki, stoły warsztatowe czy obrotowe taborety.

6. Przy wyborze dodatków do industrialnej aranżacji kierujmy się zasadą minimalizmu. Wybierajmy przedmioty proste, artystyczne, o niebanalnej formie. Jako dopełnienia aranżacji możemy też użyć elementów konstrukcyjnych i użytkowych – warto wyeksponować niezabudowane rury, wsporniki, elementy instalacji. We wnętrzach umieszczamy przemysłowe dodatki. Do ozdoby ścian świetnie nadadzą się grafiki lub zdjęcia przedstawiające wielkie metropolie lub arcydzieła architektury.

7. Ograniczamy zasłony, firanki i dywany.

8. Charakterystyczna dla tego stylu jest duża liczba źródeł światła. Wybierajmy przede wszystkim metalowe lampy i oświetlenie techniczne.  

 

 


Powrót do Wiadomości

Porady

Baterie łazienkowe

Bateria termostatyczna – jak działa? Czy warto kupić? Termostat w baterii termostatycznej odpowi...

więcej

Ceramika łazienkowa

Ceramika łazienkowa – z jakich materiałów może być wykonana? Ceramika łazienkowa, czyli umywalki...

więcej

Grzejniki łazienkowe

Jakie grzejniki łazienkowe są najpraktyczniejsze? Praktyczne grzejniki łazienkowe oprócz funkc...

więcej